SAT vs ACT: Doğru Testi Seçmenize Yardımcı Olacak 11 Temel Fark

Muhtemelen ACT ve SAT’yi duymuşsunuzdur, fakat bu iki test gerçekten ne kadar farklı? Bu kapsamlı ACT vs SAT analizinde SAT vs ACT karşılaştırmasını 11 farklı açıdan inceleyeceğiz. Sonuç olarak, ACT veya SAT almanız gerekip gerekmediğine karar vermeniz için size ipuçları veriyoruz.

SAT vs ACT: Ne Kadar Farklı?

İlk bakışta, iki test o kadar da farklı değildir. Özellikle Yeni SAT (New SAT) birbirine çok benzemektedir. Hem ACT hem de SAT, ABD okulları için ulusal olarak kabul görmüş standart testler ve ortak kabul şartlarıdır. Her şeyden önce lise 11. sınıf  ve 12. sınıf öğrencileri için, her bir test, öğrencilerin problem çözme ve okuduğunu anlama gibi çeşitli kritik beceri alanlarında yeterliliğini ölçer.

Ek olarak, tüm ABD kolejleri ve üniversiteleri ACT ya da SAT puanlarını kabul ederler. Bu, hangi testi almaya karar verdiğinize bakmaksızın, aynı okullara başvurabileceğiniz anlamına gelir! Yine de SAT vs ACT karşılaştırması yaparak size en uygun olanı bulabilirsiniz.

Ama iki testin gerçek içeriği ne olacak? Her ne kadar aynı olmasa da, 2016 yılında SAT’ın büyük çaplı yeniden tasarlamasının bir sonucu olarak ACT ve SAT daha önce hiç olmadığı kadar birbirine benzemektedir. Şimdi, her iki sınav da:

  • Benzer bölümler (Okuma, Matematik, vb.) içerir.
  • Toplam skorunuza katkı yapmayan, isteğe bağlu Essay içerir.
  • Yanlış yanıtlar için puan kaybetmezsiniz.
  • Tamamen metinlere dayalı Reading ve English/Writing soruları (ACT’de “English” ve SAT’da “Writing and Language”  olarak adlandırılır)

Tüm bu benzerliklere rağmen, ACT ve SAT’ın birbirinden farklı olduğu birçok konum bulunmaktadır. Birincisi, SAT genel olarak ACT’den biraz daha uzundur. Dahası, soruların ve zaman sınırlamaları, ilgili bölümler için farklıdır.

ACT vs SAT arasındaki temel yapısal ve lojistik farklılıklara kısa bir genel bakış

ACT SAT
Total Time 2 hrs 55 mins without Writing 3 hrs 35 mins with Writing 3 hrs without Essay 3 hrs 50 mins with Essay
Order of Sections 1. English 2. Math 3. Reading 4. Science 5. Writing (optional) 1. Reading 2. Writing and Language 3. Math No Calculator 4. Math Calculator 5. Essay (optional)
Time Per Section English: 45 mins Math: 60 mins Reading: 35 mins Science: 35 mins Writing (optional): 40 mins Reading: 65 mins Writing and Language: 35 mins Math No Calculator: 25 mins Math Calculator: 55 mins Essay (optional): 50 mins
# of Questions English: 75 questions Math: 60 questions Reading: 40 questions Science: 40 questions Writing (optional): 1 essay Reading: 52 questions Writing and Language: 44 questions Math No Calculator: 20 questions Math Calculator: 38 questions Essay (optional): 1 essay
Scoring Total score range: 1-36 Each section uses a scale of 1-36. Your total score is the average of your four section scores. The optional Writing section uses a scale of 2-12 and does not count toward your final score. Total score range: 400-1600 The Evidence-Based Reading and Writing (EBRW) and Math sections each use a scale of 200-800 and are combined for a total score. The optional Essay uses three separate scales of 1-8 and does not count toward your final score.
Cost $46.00 without Writing $62.50 with Writing $47.50 without Essay $64.50 with Essay
Who Accepts Scores? Accepted by all colleges and universities in the US Accepted by all colleges and universities in the US
Bunlar, ACT ve SAT’ın farklı olduğu tek noktalar mıdır? Aslında, iki sınav 11 farklı açıdan oldukça farklıdır. Bu farklılıkların neler olduğunu ve nihayetinde sizin için ne anlama geldiğini görmek için okumaya devam edin. Şimdi, ACT vs SAT karşılaştırmamıza başlayalım. Her iki test de birkaç benzerliği paylaşsa da, SAT veya ACT’yi kullanıp kullanmayacağınıza karar vermeden önce dikkate almanız gereken en önemli farklar burada.

SAT vs ACT - 11 Temel Fark

# 1: Soru Başına Düşen Süre
SAT vs ACT farklarından ilki, sınavların süreleridir. Bu grafik, soru başına zamandaki farklılıkları göstermektedir (belirli bir bölümde her bir soruya aynı miktarda zaman harcadıysanız):

ACT SAT
Reading 53 sec/question 75 sec/question
ACT English/SAT Writing 36 sec/question 48 sec/question
Math 60 sec/question No Calculator: 75 sec/question
Calculator: 87 sec/question
Science 53 sec/question N/A

# 2: Science Bölümü

Bir başka büyük fark Science Bölümü ile ilgilidir. ACT tamamen bilime ayrılan bir bölüm içeriyor olsa da, SAT bunu içermiyor.

# 3: Hesap Makinesi Kullanılmayan Matematik Bölümü

Tüm Matematik sorularında bir hesap makinesi kullanabileceğiniz ACT’nin tersine, SAT, hesap makinesi kullanamayacağınız bir Matematik bölümü içerir. 20 sorudan oluşan No Calculator alt bölümü sadece 25 dakika uzunluğunda ve SAT’ın en kısa bölümünü oluşturuyor. (Buna karşılık, Hesap Makineli Matematik bölümü 55 dakika uzunluğunda ve 38 sorudan oluşmaktadır.)

# 4: Matematik Kavramlarının Türleri ve Dengesi

Matematik içeriği ile ilgili olarak, ACT ve SAT’ın her ikisi de cebire büyük bir vurgu yapmaktadır. Ancak ACT ayrıca SAT’ın odaklanmadığı birkaç konsepti de test ediyor.

ACT, (ACT Math’ın yaklaşık yüzde 35-45’ini oluşturan) geometriye daha büyük bir odaklanmaya sahiptir. Aksine, geometri SAT Math sorularının yüzde 10’undan daha azını oluşturur. Ek olarak, trigonometri, ACT’nin yaklaşık% 7’sini, ancak SAT’ın% 5’inden daha azını oluşturur, bu nedenle, ACT vs SAT karşılaştırmamızda Geometrik ACT’de daha önemlidir. ACT ayrıca SAT’ın hiç test etmediği bazı kavramları da test eder. Bunlar matrisler, trigonometrik fonksiyonlarının grafikleri ve logaritmalar gibi şeyleri içerir.

Peki tüm bunlar sizin için ne anlama geliyor? Cebir ve veri analizinde iyi iseniz, büyük olasılıkla SAT’da başarılı olursunuz. Ancak, trig işlevlerinin ve geometrisinin hayranı iseniz, ACT daha iyi bir seçimdir.

# 5: Matematik Formülleri Başvuru Kılavuzu

Burada matematikle ilgili başka bir fark var: SAT, size matematik formüllerinin bir şemasını sunar. Her iki SAT Matematik bölümünden önce, 12 geometri formülü ve üç matematik kuralı içeren bir şema verilir.

# 6: Final Puanında Matematiğin Önemi

Matematik, final skorunuzda ne kadar büyük bir rol oynayacak? Bu sorunun cevabı, ACT veya SAT’den hangisini aldığınıza göre değişir. ACT’de, Matematik toplam puanınızın dörtte birini oluşturur (Matematik bölüm puanınızın diğer üç bölüm puanınızla ortalaması alınır). Ancak SAT’ta, toplam puanınızın yarısı Matematik bölümünden gelir.

# 7: Matematik Böülümde Cevap Seçeneklerinin Sayısı

İki sınav da size Matematik için verdikleri cevaplama seçeneklerinin sayısına göre farklılık gösterir. Hem SAT hem de ACT Math bölümleri baskın olarak çoktan seçmelidir. Ancak ACT Math size her soru için beş olası cevap seçeneği (A-E veya F-K) verirken, SAT Math sadece size dört (A-D) seçenek verir.

# 8: Açık Uçlu Matematik Soruları

Çoktan seçmeli seviyorsanız, özellikle de matematik soruları söz konusu olduğunda, ACT ile uğraşmak isteyebilirsiniz. SAT, çoğunlukla çoktan seçmeli olsa da, kendi yanıtınızı bulmanız gereken matematik soruları olan açık uçlu sorular içerir. Diğer bir deyişle, cevapların arasından seçim yapabileceğiniz bir cevap seçeneğiniz yoktur!

# 9: Kanıta Dayalı Okuma Soruları

Sorulara verdiğiniz cevapları desteklemek için metinlerdeki alanları belirlerken iyi misiniz? Eğer öyleyse, SAT sizin için daha uygun olabilir. Kanıt destek soruları SAT Reading’in büyük bir parçasıdır, ancak ACT Reading’de hiç yoktur. Bu sorular, kendilerinden önce gelen sorulardan oluşur ve önceki soruya verdiğiniz cevabın kanıtı olarak belirli satırları veya paragrafları belirtmenizi ister. Aşağıda bunun bir örneğini bulabilirsiniz:

 

# 10: Kronolojik Okuma Soruları

SAT Okumada, size verilen tüm sorular kronolojik bir sıraya uymaktadır . Ancak ACT Okumada, sorular rastgele akabilir ve metindeki yerleri sırayla bulunmaz, karışıktır.

# 11: Essay İçeriği

SAT vs ACT karşılaştırmamızda son fark Essay bölümü ile ilgilidir. İki sınav arasındaki en büyük fark, kompozisyon içeriği ile ilgilidir. Hem ACT hem de SAT’de, kompozisyon bölümü (Essay) isteğe bağlıdır. Bununla birlikte, yazmanız gereken şey SAT veya ACT alıp almadığınıza bağlı olarak farklılık gösterir.

Yukarıdaki SAT vs ACT farklılıkları kullanarak, sizin için hangi sınavın daha verimli geçeceğine karar verebilirsiniz. Kararınızı verdikten sonra, dilerseniz SAT Kursu, ACT Kursu, SAT Özel Ders ve ACT Özel Ders seçeneklerimiz ile bizimle birlikte çalışabilirsiniz. Kurslarımız ile ilgili detaylı bilgi almak için İletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

SAT vs ACT

Son Blog Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir