Dijital SAT Hakkında Sorulan Sorular

Muhtemelen College Board’un yakında SAT’ı dijital hale getireceğini duymuşsunuzdur. Değişen dünya için doğru yönde heyecan verici bir hareket. Her değişikilkte olduğu gibi aklınızda çokça soru olduğunu düşünüyoruz ve bu yazıda bu sorulara cevap vermeye çalışacağız. İşte uluslararası öğrencilerin dijital SAT hakkındabilmesi gerekenler.

SAT sınavına girmek hala önemli mi?

Bu sorunun cevabı kesinlikle evet! SAT sınavı niteliklerinizi üniversitelere gösterdiği için ve öne çıkmanıza yardımcı olduğu için hala önemlidir. Bazı okulların SAT istemeyi bıraktığı doğrudur fakat bu pandemi dönemi için geçici bir değişiklik. Okulların bu konuda yaklaşımları son zamanda tersine dönemktedir. Örneğin MIT, SAT sınavına geri dönme kararı almıştır. Bununla ilgili habere erişmek için tıklayabilirsiniz.

 • Her yıl, yaklaşık 200 ülkedeki öğrenciler, ABD’deki ve dünya genelinde 80’den fazla ülkedeki üniversitelere başvurmak için SAT sınavına girerler.
 • SAT okuldan okula ve ülkeden ülkeye farklılıkları ortadan kaldırır. Bu sebeple çoğu ülke için standart olarak kabul edilen bir sınavdır. Aynı şekilde SAT sınavıyla Türkiye’de de üniversiteye kabul alabilirsiniz.

Dijital SAT ne zaman uygulanmaya başlayacak?

ABD dışında sınava giren öğrenciler ilk olarak 2023 Baharında dijital SAT sınavına girecekler. Dolayısıyla, dijital sınava hazırlanmak ve aşina olmak için bolca zamanınız olacak. Eğer hala kağıt üzerinde sınava gitmek istiyorsanız, hala bir şansınız var! ABD’de dijital SAT 2024 yılında uygulanmaya başlayacak. Eğer ABD’ye gitme imkanınız varsa, sınava kağıt üzerinde girebilirsiniz.

Dijital SAT sınavında neler aynı kalıyor?

 

 • Hala üniversiteler için en önemli olan bilgi ve becerileri ölçüyor.
 • Sınav Skoru: Sınav yine 1600 puan üzerinden değerlendirilecek.
 • Sınav Yeri: Halen bir gözetmen bulunan (evde değil) okullarda veya test merkezlerinde uygulanmaktadır. Sınav merkezleri sadece o okula kayıtlı olan öğrencilere değil tüm öğrencilere açık olmaya devam edecek.

Dijital SAT sınavında neler değişiyor?

  • Sınav Formatı: Sınava bir dizüstü bilgisayarda veya tablette gireceksiniz.
  • Sınav Süresi: 3 yerine yaklaşık 2 saatlik bir SAT sınavına gireceksiniz
  • Paragraflar: Birkaç uzun metin yerine daha kısa okuma bölümlerine sahip olacaksınız.
  • Hesap Makinesi Kullanımı: Hesap makinenizi tüm matematik bölümünde kullanmanıza izin verilecek ve doğrudan dijital SAT uygulamasında yerleşik bir hesap makinesi bulunuyor. Bu sebeple sınava hesap makinesi götürmeniz gerekmiyor.
digital sat

Resim kaynağı: collegeboard.org

Son Blog Yazıları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir